התקופה הויקטוריאנית

המלכה ויקטוריה הוכתרה ב 1837 ושלטה עד 1901. ויקטוריה היוותה בעצם מודל לחיקוי וקובעת הטרנדים המרכזית עבור הנשים. בעיקרון בזמנה היה שלום ושגשוג. בזמנה היתה גם המהפיכה התעשייתית שגרמה לשינוי חברתי וכלכלי. המעמד הבינוני הופיע ויצר דרישה חדשה לתכשיטים במסות להמונים. לא עוד תכשיטים לעשירים בלבד אלא תכשיטים זולים יותר ביצור המוני גם למעמדות הנמוכים יותר. עם ההיתר להפחתת קאראט הזהב ותחילת היצור במכונות , ניתן היה להוזיל את מחירי התכשיטים ובכך לפנות לקהלים רבים יותר.

אופנה

התקופה החלה עם חצאיות ארוכות, שרוולים ארוכים וקולרים מתחרה. הנשים נעשו יותר אקטיביות בעבודה ופנאי, לקראת סוף המאה, השמלות נעשו יותר מחויטות ופשוטות. וכך גם התכשיטים, נעשו מעודנים יותר.

תכשיטי התקופה

ברוח התקופה הויקטוריאנית שלטו התכשיטים הסנטימנטלים שהראו את האהבה והנאמנות של אישה לבעלה וילדיה. בתכשיטים שולבו לבבות, פפיונים, פרחים, ציפורים ואמירות רומנטיות- הכל בשם האהבה.

התכשיטים  שעשויים משיער אהוב( מת או חיי) נעשו  בתקופה זו פופולאריים במיוחד.

בתקופה זו נעשה שימוש רב באבנים חצי יקרות ( semi precious stones) לאור הפנייה להמונים. האבנים שהיו פופולריות במיוחד – גרנטים, אמטיסט, קורל, טורקיז, פניני ים, ואופל שהיתה אבן נפוצה במיוחד.

זהב– הזהב נעשה זול יותר כי נמצאו מכרות זהב נוספים ונעשתה גמישות בסטנדרטים. ( מ1854 ניתן היה להשתמש ב9, 12, 15 קאראט ולא רק ב 18). תכשיטנים בתקופה זו העזו יותר וניסו לתת לזהב טקסטורות שונות לרבות חריטות, ועיטורים מסוגים שונים.

כן היה שימוש רב יותר ביהלומים במיוחד אחרי המצאת החשמל ב 1880 שהבליט את הנצנוץ האהוב.

הויקטוריאנים היו מלאי תשוקה לטבע, ולכל נושא הגינון והדבר השתקף גם בתכשיטים. במיוחד אהבו פרחים, וראשי נחשים שסימלו את הeternity, חכמה ומזל טוב.

המוות הבלתי צפוי של בעלה של ויקטוריה( אלברט) ב 1861 גרם לכל העם להיות אבלים איתה בסוף המאה. הדבר השתקף בתכשיטים ששולבו בהם אמייל שחור, ג'ט(פחם), ואבן האוניקס השחורה.

למצגות על תכשיטם ויקטוריאנים לחצו על הקישורים:

מצגת 1

מצגת 2 

 

?>