תכשיטים ג'ורג'יאנים

התקופה הג'ורג'יאנית נמשכה בערך משנת 1714 עד 1830.

בתקופה זו מלכו 4 מלכים בשם ג'ורג' באנגליה. זו היתה תקופה של תהפוכות היסטוריות בהן קרו המהפכה האמריקאית, צרפתית, ותקופת מלחמות נפוליאון. נפוליאון הכתיר את עצמו כקיסר ב-1804.

תכשיטי התקופה

בתקופה זו יוצרו תכשיטים בסגנונות שונים (החל מסגנון הרוקוקו דרך התחייה הגותית וכלה בסגנון הניאו קלאסי שכלל תכשיטים בקווים נקיים ואלגנטיים). כך, בתחילת התקופה התכשיטים היו מקושטים יותר ועם דוגמאות מסובכות, בהמשך ועם התחלפות המאה, התכשיטים נעשו יותר ניאו קלאסיים עם דוגמאות גיאומטריות פשוטות יותר ופורמאליות יותר. האמת שאנגליה מלכתחילה לא כל כך התחברה לרוקוקו והניאו קלסיזם התיישב עליה מעולה. עם תחייה רומאית ויוונית. הנושאים המוקדמים יותר בהם השתמשו בתכשיטים היו- פפיונים, דוגמאות של פרחים,גינות, נוצות והמאוחרים יותר כללו נושאים נאו קלאסיים כמו חיצים והסל בו הם נמצאים, נבל, תגליפים(אינטגליו), וצורות גאומטריות. כך היו טבעות בצורת מרקיזה אופנתיוית מאד, שרשראות פסטון, אבנים כמו פנינים ויהלומים. שיבוץ בגב סגור ועוד.

התכשיטים הג'ורג'יאנים נעשו בעבודת יד ומכאן ייחודם ויופיים.

בתקופה זו היה שימוש נרחב באבני pastePaste היא בעצם אבן המורכבת מזכוכית עם עופרת ומחקה אבנים יקרות. שם נוסף שלה הוא Strass על שם האיש שהיה מפורסם ביותר בסביבות 1730 בתכשיטים עם אבני Paste. שטרס השתמש בתערובת של זכוכית ועופרת שגרמה לאבנים אלו לנצוץ ולהבריק ושיבץ אותן בתכשיטים יוקרתיים. באמצע סוף המאה ה -18 רבים ענדו תכשיטי paste ואפילו מרי אנטואנט התהדרה בהם. ענדו אותם בעיקר ביום. בלילה ובמשפים ענדו יהלומים. חיתוך ה- paste נחשב לאמנות וקשה הרבה יותר מחיתוך יהלומים מפאת הרכות של החומרים. מהסתכלות בתכשיטי paste מהמאה ה- 18 ניתן לראות מגוון של צבעים, וצורות באיכות גבוהה המשובצות בכישרון רב על ידי אמנים. ניתן למצוא תכשיטי paste  עד למאה ה -19.

תכשיטי ה paste נחשבים היום לענף אספנות בפני עצמו בתכשיטים עתיקים. אנשים נוהים אחריהם לאור יופיים של התכשיטים בהם הם משובצים והכישרון הרב הנדרש באמנות חיתוכן ושיבוצן של אבני ה – paste. תכשיטים אלה יכולים להגיע למחירים גבוהים מאד, ועם השנים נעשה קשה יותר ויותר להשיגם- במיוחד את הדוגמאות המוקדמות יותר או הצבעוניות שבניהן. הברק שלהן אינו ניתן לחיקוי ולזוהרם העתיק אין תחליף.

כן היה שימוש בחומר חדש שנקרא על ידי ממציאו- pinchbeck .חומר זה היה בעצם תחליף לזהב ונעשה על ידי הרכב כימי מסוים. היום קוראים בטעות( או במכוון) לחומר של תכשיטים ישנים או עתיקים רבים שלא עשויים מזהב, בשם תכשיטי פינץ' או פינצ'בק. זאת, כדי לשוות להם את הייחוד של החומר והיוקר של התכשיט, למרות שלא כל הרכב של תכשיט שלא עשוי מזהב הוא הרכב ה- pinchbeck.

יהלומים היו האבנים העיקריות שהיו בשימוש, וכדי לעמוד בביקוש לאבנים אלו התחילו בחלק הראשון של המאה ה- 18 להשתמש בתחליפים  לאבנים "לבנות"כגון: paste, marcasite ועוד. מאוחר יותר נכנסו האבנים הצבעוניות כמו אמרלד, רובי, ספיר, אמטיסט, קריסופרייז, גרנט ועוד.

עם הכניסה של הסגנון הניאו קלאסי אבנים כגון: lava, onyx, carnelian, shell נעשו פופולאריות מאד בתכשיטי קמאו ואחרים.

המאפיינים שניתן לראות ברבים מהתכשיטים הג'ורג'יאנים הם  אבנים אמיתיות משובצות דווקא בכסף ולא בזהב כשהצד האחורי שלהם סגור עם כסף או זהב( בניגוד למקובל היום), אמייל שחור ולבן, שיבוץ bezel ועוד.

השרשראות היו קצרות באופן שהתאים לצווארונים, היו תכשיטי אבלות רבים עם קצוות שיער המת משולב בתכשיט. היו מיניאטורות רבות של ציורי הקרובים היות ועוד לא היו מצלמות. כך ניתן לראות תכשיטים עם ציורים ברמה מאד גבוהה לעומת תכשיטים עם ציורים של אמנים חובבניים שלא בדיוק שיקפו את המציאות בצורה טובה או מחמיאה.

התכשיטים נעשו בהתאם וברוח האפנה בארכיטקטורה ועיצוב – החל מסגנון הרוקוקו, סגנון יווני ורומאי, פומפיי, וגותי.

בנוסף, גברים ענדו בימים אלו תכשיטים באופן נרחב יותר מאשר היום. הם ענדו מיניאטורות ו-  lockets עם תמונות האוהבים, ותכשיטי אבלות.

למצגת על תכשיטים ג'ורג'יאנים לחצו כאן

דוגמאות לתכשיטים ג'ורג'יאנים :

?>